100 éves
az Üdvhadsereg
Magyarországon

1924 óta segítünk Magyarországon
a legrászorultabb embertársainkon.

Image

100 éves történetünk

.

1924.
Az Üdvhadsereg elkezdi munkáját Magyarországon

Hazánkban 1924-ben külföldi tisztek segítségével bontott zászlót az Üdvhadsereg, elsőként Budapesten. Az I. világháborútól meggyötört és megcsonkított Magyarországon ekkor hatalmas volt a munkanélküliség, a nyomor, a kétségbeesés. Sok férfi keresett vigaszt az alkoholban, sok nő kereste kenyerét az utcán, s nem kevesen kerestek kiutat az öngyilkosságban. Nagy szükség volt tehát az Üdvhadsereg lélekmentő és nyomorenyhítő munkájára, amely hamarosan több magyar városban is megvalósult és kivirágzott.

Image
Image

1928.
Az Új Reménység Háza megnyitotta kapuit a Dobozi utcában

1928 március 28-án, „Új Reménység” névvel nyitotta meg kapuit az új otthon.

Az Üdvhadsereg annak ellenére tevékenyekdett, hogy a társadalomtól kevés segítséget kapott. „Az épületben oly tisztaság, olyan világosság, levegő és minden egészségügyi követelményt kielégítő rend uralkodik, hogy inkább lehetne klinikának, mint menedékhelynek nevezni. Nagy, tiszta szellős termek, ragyogó tiszta ágyak, mosdó, fürdő, hatalmas modern tűzhellyel felszerelt konyha, sőt orvosi rendelő és fogászati műterem áll itt rendelkezésre annak a 170 esett, züllött, nyomorba jutott embernek, aki minden mentség hijján ide kerül…”

(Papp Vilmos visszaemlékezései)

1945.
30 Üdvhadsereg hadosztály jön létre

A munka kibontakozott és az Üdvhadsereg hathatós segítséget nyújtott a rászorulóknak.

A második világháború alatt a szükséget szenvedők száma csak növekedett, a helyzetet azonban az is nehezítette, hogy sorra hívták be sorkatonai szolgálatra az üvdkatonákat is, ezért a szolgálatban egyre kevesebb segítőre lehetett számítani. Nagy veszteségeket szenvedett a misszió, egyrészről az elesett katonák hiánya, másrészt az anyagi hátteret biztosító Nemzetközi Főhadiszállással megszakadt a kapcsolat, hiszen Angliával hadban álltunk. Ennek ellenére, 1945-ig már 30 hadosztály működött Magyarországon.

Image
Image

1949.
Betiltották az Üdvhadsereg működését

1949-től sorra „államosították”, elkobozták a még meglévő épületeket.

1952-ben elindultak országszerte a jogtalan vagyonelkobzások, melynek következtében minden épület, amelyben korábban az Üdvhadsereg munkáját végezte, a kommunista Magyar Állam birtokába került. Az utolsó összejöveteleket 1952 tavaszán tarthatták az utolsóként megmaradt Központi Imaházban, akkor azonban kitiltották a gyülekezet és ezzel a magyarországi szolgálat megszűnt.

1990.
Az Üdvhadsereg újraindul Magyarországon

A rendszerváltás éveit csupán 6 tiszt és néhány gyülekezeti tag érte meg. Elkötelezettségüket azonban nem veszítették el és amint a helyzet lehetővé tette, kezdeményezték a hivatalos újra indulást.

Elsőként adták be az egyházak független bejegyzéséhez szükséges okiratokat a Fővárosi Bíróságra, amely az újonnan hivatalossá vált egyházak között az 1. sorszám alatt nyilvántartásba vette az Üdvhadsereg Szabadegyházat, 1990. Április 28-án. 1990-ben az Új Reménység Háza férfiotthon működése és a helyi gyülekezet indult el először.

Image
Image

1992.
A Rákoscsabai Gyülekezet elindul

Az Üdvhadsereg Rákoscsabai Gyülekezete 1992. július 1-jén nyitotta meg kapuit a XVII. Kerület Óvónő u. 3. sz. alatt. Szolgálatuk során a gyülekezet tagjai jó kapcsolatot alakítottak ki a Családsegítő Központtal, Gyermekjóléti Szolgálattal, a Védőnői Szolgálattal és a helyi Nagycsaládosok Egyesületével. 1996. december 15-én a közösség egy szebb, nagyobb épületbe költözött a kerületen belül, a Lemberg utca 38-ba, és azóta folyamatosan itt működik.

1995.
Fény Háza Anyaotthon megnyitása bántalmazott anyák és gyermekeik részére

Az Üdvhadsereg Fény Háza állami feladatot ellátó egyházi fenntartású családok átmeneti otthona. 1995. március 20-án nyitotta meg kapuit, azóta több száz család talált itt menedéket és segítséget.

Az intézmény speciális ellátást és védelmet nyújt a családon belüli erőszak áldozatai számára is, ezért kifejezetten bántalmazott nőknek és gyermekeiknek kíván hathatós segítséget és védelmet biztosítani. Szolgáltatásainak célja, hogy az Otthonban segítséget kérő anyák megnyugodva, erőt gyűjtve, újraszervezzék életüket, és gyermekeik védelmet kapjanak a további veszélyeztetettséggel szemben.

Image
Image

1997.
A Válaszút Háza Női Rehabilitációs Intézmény megnyitja kapuit

A Válaszút Háza 1998 óta működő intézmény. Két területen biztosít szolgáltatást az otthontalanok és más rászorulók számára: hajléktalanok nappali melegedője és népkonyha keretein belül.

Ügyfeleink különböző problémák miatt szorulnak külső segítségre. Családi problémák, bántalmazás, munkahely elveszítése, vagy egy hosszabb betegség, esetleg életvezetési problémák vezethetnek otthonuk elveszítéséhez, és megfelelő támogató kapcsolatok hiányában nagyon nehéz újra talpra állni, tartós munkahelyet és otthont találni.

2001.
A Józsefvárosi Gyülekezet új épületet kap

A gyülekezet megalakulása után évekig a Dobozi u. 29. sz. alatti férfiotthon területén tartotta összejöveteleit. 2001. decemberétől egy új és nagyobb épületbe költözött a Dobozi utca 31-be. Istentiszteleti alkalmaik mellett rendszeresen látogatják a kórházakban gyógykezelt betegeket. Szervezett formában ruhacsomagokkal támogatják a rászoruló nagycsaládosokat.

Image
Image

2004.
A Debreceni Gyülekezet újraindulása

Több évi kitartó munka után a debreceni hadosztályt látogató barátok, ismerősök folyamatosan részt vesznek istentiszteleti alkalmak, karitatív programok, házi csoportok szervezésében, lebonyolításában. A környező településeken élő roma népesség körében életmódjavító és életvezetési tanácsadó foglalkozásokat tartanak. 2004 áprilisában adták át a debreceni gyülekezeti házat az akkor még csak néhány fős közösség számára. Napjainkban rendszeresen ruhaosztást, és tartós élelmiszer csomag osztást szerveznek. Továbbá a város büntetés végrehajtói intézetében börtönmissziós szolgálatót látnak el.

2006.
A Gyöngyösi Gyülekezet elindul

2006 februárjában Gyöngyösön is elkezdődött a közösség építése. Jelenleg a gyülekezet kohéziós erejének növelése a feladat, valamint a városban végzett szociális és evangelizációs tevékenység társadalmi elfogadottságának megszilárdítása. Missziós tevékenységüket nyári gyermektáborok szervezésével, segélyezési, jótékonysági programok koordinálásával is kiegészítik.

Image
Image

2013.
A Miskolci Gyülekezet megnyitja kapuit

2013 Szeptemberében 74 év kényszerszünet után ismét megkezdte munkáját az Üdvhadsereg Szabadegyház Miskolc városában, Cséki Győző és Marika kapitányok vezetésével. Munkájukkal segítik a nagycsaládosok és a szegénységben élők helyzetének javítását. Élelmiszerrel, ruha adományokkal, és lelki vezetéssel állnak melléjük. A Gyülekezet rendszeresen látogatja a börtönben lévőket.Rendszeresen szervez ingyenes ifjúsági programokat, gyerektáborokat és zenei táborokat, étkezéssel egybekötött családi napokat, házaspári alkalmakat.

2013.
Elindul a RÁHÁB, az emberkereskedelem elleni küzdelem

Az Üdvhadsereg hosszú távon kötelezte el magát, nyilvános és rejtett emberkereskedelem elleni küzdelemben. Felhasználva nemzetközi hálózatát, ezáltal természetes kapcsolatát a 132 ország minisztériumaival, amelyekben dolgozik, aktív szerepet tölt be, - a kiinduló, tranzit és célországokban egyaránt- a küzdelemben, amely a modern rabszolgaság és kizsákmányolás ellen harcol és tevékenységével segíti az áldozatokat és integrációjukat.

Ezért nemzetköziségét felhasználva a 2013 októberében Budapesten tartott konferenciáján megalakította az Anti Human Trafficking (Emberkereskedelem Ellen küzdő) hálózatát. Több éves előkészítés és kapcsolatépítés után 2016-ban hazánkban is elindult az operatív munka.

Image
Image

2014.
A Terézvárosi Gyülekezet megnyitja kapuit

A Terézvárosi Gyülekezet először 1992-ben nyílt meg, elsőként Magyarországon, majd felújítás miatt 10 évre bezárt. Ekkor tagjai a többi gyülekezethez csatlakoztak, majd 2014-ben újrakezdték a munkát az Üdvhadsereg Szabadegyház központi irodája mellett, a Bajnok utcában.

Vasárnap és csütörtökön istentiszteletet, keddenként imaórát és bibliaórát tartanak, pénteken pedig Alfa kurzusra lehet jelentkezni. Keddtől péntekig lelki gondozásra is van lehetőség, előzetes bejelentkezés alapján.

2014.
Az Új Kezdet Háza női otthon megnyitja kapuit

Az Új Kezdet Háza kapuja 2014 óta nyitva áll minden nehézségekkel küzdő, szociálisan rászoruló embertársunk részére. Az intézményben több ellátási formát működtetünk: nappali melegedő, népkonyha, női ügyfeleink részére hajléktalanok átmeneti szállása, hajléktalanok rehabilitációs intézménye, illetve hajléktalanok éjjeli menedékhelye.

Küldetésünk, hogy keresztény lelkülettel és megfelelő szakértelemmel nyújtsunk személyre szabott segítséget minden hozzánk fordulónak, legyen szó egy tál meleg ételről, tiszta ruháról, szociális ügyintézésről, vagy akár lakhatási problémájának megoldásáról.

Image
Image

2014.
A Reménység Centrum Gyöngyös indulása

Szociális szolgáltató tevékenységünket 2014. júliusában kezdtük el. Ennek keretében szociális étkeztetésen belül népkonyhát és 2 csoportban családi bölcsődét működtetünk.

2015.
A Roma misszió indulása Sajókazán

2015 évben kezdődött a missziónk, Sajókaza peremén található Sólyomtelepen. Hosszú távon köteleztük el magunkat az itt élők segítése mellett.

A sajókazai Roma Nemzetiségi Önkormányzat vezetői 2015 nyarán azzal a kéréssel fordultak hozzánk - az Üdvhadsereg Miskolci Gyülekezetéhez – hogy menjünk és hirdessük az evangéliumot a romáknak a Sólyom telepen, ahol 1000-1200 roma ember él.

Image